Østersøen og Bosporus får ny forbindelse med jernbane
Fredag 23. september 2022 kl: 12:40
Af: Redaktionen
Metrans, der er et datterselskab under Hamburger Hafen und Logistik AG’s (HHLA), har åbnet en ny forbindelse med tog mellem Østersøen og Tyrkiet gennem Østeuropa
Det er sket ved, at Metrans nu er begyndt at betjene havneterminalerne i Gdansk i Polen. Derudover er Halkali-terminalen tæt på Istanbul i Tyrkiet i dag også en del af Metrans’ euroæiske net af terminaler.
Med forbindelsen til og fra Gdansk forbinder Metrans nu Gdansk, Hamborg, Bremerhaven, Wilhelmshaven og Rotterdam i Nordeuropa med Koper, Trieste, Piræus og Istanbul i Sydeuropa.
Den nye forbindelse med Tyrkiet er blevet mulig gennem et samarbejde med den tyrkiske logistikudbyder Omsan Logistics. Det første tog med containere forlod Metrans Hub Terminal Dunajska Streda i Slovakiet lørdag 3. september i retning mod Halkali-terminalen ved Istanbul. I starten er der planlagt to ugentlige tur-returforbindelser.
HHLA fremhæver, at forbindelsen til Tyrkiet med den lange jernbanetransport bidrager til at reducere vejtrafikken og fremmer udviklingen mod en mere bæredygtig transportsektor med mindre CO2-udslip.
I Polen tilfører Metrans et manglende led i sit europæiske netværk med forbindelse til Østersøen. Fra mandag 5. september startede regelmæssige tog mellem den tjekkiske Metrans-terminal Ostrava og DCT-containerterminalen i Gdansk med tre ugentlige forbindelser.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenørbil fra Holland vinder pris i Irland
- Vognmand i Ejby har fået jyske biler til Fyn
- Bulgarsk chauffør på Bornholm kørte med nedslidt dæk
- Cyklist er død i højresvingsulykke
- Lastbilchauffør var påvirket og kørte i grøften med sit vogntog
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
- Litauisk transportkoncern åbner chaufførtræningscenter i Polen
- Europæiske vognmandsorganisationer opfordrer EU-politikere til at blive enige
- SF's Karina Lorentzen Dehnhardt er et stærkt valg
- Uddannelsesorganisation må uddanne synsmedarbejdere i alle køretøjskategorier
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Transportorganisation takker sygemeldt og afgående transportminister for samarbejdet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



