Bilproducent indstiller salget af rene benzin- og dieselbiler i Danmark
Tirsdag 20. september 2022 kl: 11:41
Af: RedaktionenVolvo Car Denmark stopper salget af biler, der udelukkende kører på benzin eller diesel. Danmark er det andet marked, hvor Volvo Car alene fokuserer på genopladelige biler, som er el- og plug-in-hybridbiler. Den danske udmelding er en vigtig milepæl for Volvo Cars’ globale strategi om at være en fuldelektrisk bilproducent i 2030
- Volvo Cars har forpligtet sig til at blive klimaneutral i 2040, og det at blive en fuldelektrisk bilproducent er en vigtig milepæl på den rejse. Vi har i Danmark allerede nu valgt at fokusere salget helt på vores Recharge- modeller. Det gør vi, fordi fremtiden er elektrisk, og fordi Volvo Cars vil være førende inden for elbiler i premium-klassen, og så gør vi det, fordi efterspørgslen lige nu overgår udbuddet,” siger Sarka Heyna Fuchsova, der er administrenede direktør i Volvo Car Denmark.
Danmark er det andet marked efter Norge, hvor Volvo Cars melder ud, at de udelukkende vil sælge recharge-biler. Recharge er Volvos navn for genopladelige biler, som rene el- og plug-in-hybridbiler.
Kunder i Danmark har i høj grad efterspurgt el- og plug-in-hybridbiler, hvis man sammenligner med andre europæiske markeder. Volvo Car Denmark vurderer, at det skyldes, at opladningsinfrastrukturen er stærk og i fortsat vækst, landets nationale fokus på bæredygtighed og elektrificering samt de særlige afgiftsmæssige fordele ved køb af el- og plug-in-hybridbiler.
- Vi er klar over, at vi potentielt kan miste kunder ved kun at udbyde vores Recharge-modeller, men vi forventer en stigning i ordrer på 25 procent næste år. Det tør vi forvente, fordi vi kan se, at det er der, efterspørgslen er, især når vi er i premium-segmentet, siger Sarka Heyna Fuchsova.
Volvo Car Denmark forventer, at de næste år vil sælge lige mange el- og plugin-hybridbiler. Plugin-hybridbilerne skal med tiden helt udfases, men her og nu fortsætter Volvo Cars i Danmark med at markedsføre biltypen.
- Vi fortsætter med at udbyde plugin-hybridbiler til de af vores kunder, der ikke har optimale opladningsmuligheder eller godt kan lide at køre elektrisk i hverdagen, men som også kører flere længere ture. Vi har en deadline, der hedder 2030, men i takt med at opladningsinfrastrukturen bliver endnu bedre, og batteriet kan klare længere ture, er der høj sandsynlighed for, at Danmark bliver et af de første markeder til at sige farvel til plugin- hybridbilerne, siger Sarka Heyna Fuchsova.
Volvo Cars lancerer senere på året sin nye fuldelektriske SUV, og Sarka Heyna Fuchsova regner med, at lanceringen kan sætte yderligere skub i efterspørgslen på elbiler.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Jobvækst samler sig i storbyer
- Havn i Nordvestvendsyssel afsluttede 2025 med 50 procent større overskud
- Mobilitetstilbud med flexbus hvert kvarter er populært
- Stor busoperatør opkøber mindre af samme slags
- Lufthavnsstation er åbnet efter udvidelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


