Tysklands største havn oplevede en samlet tilbagegang
Torsdag 18. august 2022 kl: 10:53
Af: RedaktionenHavnen i Hamburg, som i årets første halvår har oplevet vækst på containerområdet, håndterede i årets første seks måneder 61,8 millioner ton gods. Det er 2,7 procent mindre end i den tilsvarende periode i 2021
Faldet i den samlede godsmængde kan forklares med mindre bulklast. På bulk-området håndterede Havnen i Hamburg 8,9 procent mindre gods - sugelasterne faldt med 7,2 procent, grab-lasterne faldt med 3,2 procent, og de flydende laster faldt med 20,5 procent. Tilbagegangen skyldes ifølge havne-ledelse dels de skærpede EU-sanktioner mod Rusland, og dels ændringer dikteret af markedet for handel med og transport af råvarer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Antallet af trafikdræbte i EU faldt med tre procent
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Vognmand på Falster valgte 780 heste fra Göteborg
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




