Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tysklands største havn oplevede en samlet tilbagegang

Torsdag 18. august 2022 kl: 10:53
Af: Redaktionen

Havnen i Hamburg, som i årets første halvår har oplevet vækst på containerområdet, håndterede i årets første seks måneder 61,8 millioner ton gods. Det er 2,7 procent mindre end i den tilsvarende periode i 2021

Faldet i den samlede godsmængde kan forklares med mindre bulklast. På bulk-området håndterede Havnen i Hamburg 8,9 procent mindre gods - sugelasterne faldt med 7,2 procent, grab-lasterne faldt med 3,2 procent, og de flydende laster faldt med 20,5 procent. Tilbagegangen skyldes ifølge havne-ledelse dels de skærpede EU-sanktioner mod Rusland, og dels ændringer dikteret af markedet for handel med og transport af råvarer.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst