Tysklands største havn oplevede en samlet tilbagegang
Torsdag 18. august 2022 kl: 10:53
Af: RedaktionenHavnen i Hamburg, som i årets første halvår har oplevet vækst på containerområdet, håndterede i årets første seks måneder 61,8 millioner ton gods. Det er 2,7 procent mindre end i den tilsvarende periode i 2021
Faldet i den samlede godsmængde kan forklares med mindre bulklast. På bulk-området håndterede Havnen i Hamburg 8,9 procent mindre gods - sugelasterne faldt med 7,2 procent, grab-lasterne faldt med 3,2 procent, og de flydende laster faldt med 20,5 procent. Tilbagegangen skyldes ifølge havne-ledelse dels de skærpede EU-sanktioner mod Rusland, og dels ændringer dikteret af markedet for handel med og transport af råvarer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





