Tysklands største havn oplevede en samlet tilbagegang
Torsdag 18. august 2022 kl: 10:53
Af: RedaktionenHavnen i Hamburg, som i årets første halvår har oplevet vækst på containerområdet, håndterede i årets første seks måneder 61,8 millioner ton gods. Det er 2,7 procent mindre end i den tilsvarende periode i 2021
Faldet i den samlede godsmængde kan forklares med mindre bulklast. På bulk-området håndterede Havnen i Hamburg 8,9 procent mindre gods - sugelasterne faldt med 7,2 procent, grab-lasterne faldt med 3,2 procent, og de flydende laster faldt med 20,5 procent. Tilbagegangen skyldes ifølge havne-ledelse dels de skærpede EU-sanktioner mod Rusland, og dels ændringer dikteret af markedet for handel med og transport af råvarer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





