Tysklands største havn oplevede en samlet tilbagegang
Torsdag 18. august 2022 kl: 10:53
Af: RedaktionenHavnen i Hamburg, som i årets første halvår har oplevet vækst på containerområdet, håndterede i årets første seks måneder 61,8 millioner ton gods. Det er 2,7 procent mindre end i den tilsvarende periode i 2021
Faldet i den samlede godsmængde kan forklares med mindre bulklast. På bulk-området håndterede Havnen i Hamburg 8,9 procent mindre gods - sugelasterne faldt med 7,2 procent, grab-lasterne faldt med 3,2 procent, og de flydende laster faldt med 20,5 procent. Tilbagegangen skyldes ifølge havne-ledelse dels de skærpede EU-sanktioner mod Rusland, og dels ændringer dikteret af markedet for handel med og transport af råvarer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Udenlandske dieseltyve stjal 200 liter dieselolie og blev dømt straks efter
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





