Det bliver dyrere at køre uden billet i det sydlige Jylland
Fredag 12. august 2022 kl: 10:54
Af: RedaktionenFra 1. september 2022 bliver det dyrere at køre uden gyldig billet i Sydtrafiks busser, da kontrolafgiften stiger fra 750 kroner til 1.000 kroner. Det samme sker også hos blandt andre Arriva tog, Midttrafik, Fynbus og Nordjyllands Trafikselskab
Sydtrafik fremhæver, at den hævede kontrolafgift skal have en præventiv virkning, så man tænker sig ekstra om, inden man forsøger at køre uden billet i den kollektive trafik.
Satsen for en kontrolafgift været på 750 kroner siden 2011, så den har ikke fulgt med den almindelige løn- og prisudvikling. Derfor har Sydtrafiks bestyrelse besluttet at hæve kontrolafgiften samtidigt med de andre trafikselskaber.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Passagerer overfaldt buschauffør
- Busserne kører 10 procent færre timer end i 2016
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Aabenraa'er skal møde Folketingets Transportudvalg
- Årsskiftet betyder elektrisk drift på regionale og lokale ruter på Fyn og Langeland
- København er endnu en gang kåret som Europas førende krydstogthavn
- Gule sedler har hjulpet
- Jernbanen mellem Svendborg og Odense har fået sit digitale signalsystem
- Hovedstadens nye letbane kører med dobbelt så mange passagerer som forventet
- SSFMR-Regeringen vil lægge afgifter på krydstogtskibe
- Finansministeren mødtes med ledelsen af Københavns Lufthavne A/S
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



