Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Stigende oliepriser øger interessen for sikkerhedstiltag

Torsdag 7. juli 2022 kl: 11:24
Af: Redaktionen

Olieselskabet YX, der blandt andet leverer dieselolie til mange af de lastbiler, der kører i Danmark, oplever en stigende interesse fra vognmændenes side i sikkerhedsstiltag. Brændstofsvind er ifølge YX fortsat er et stort brancheproblem

- Brændstofsvind kan komme fra mange forskellige kilder - alt fra tyveri til misforståelser mellem chauffør og vognmand. Men det er klart, at når priserne er så høje, som de er i øjeblikket, så gør det rigtig ondt hos vognmanden, siger Michael B. Hansen, der er COO hos YX. 


- Vi har på det seneste kunne mærke øget efterspørgsel efter vores sikkerhedstiltag og holder derfor også ekstra øje med svind på vegne af vores kunder, siger han videre.


YX har forsøgt at løse problemet med svind med en række sikkerhedstiltag til landets vognmænd. Selskabet har eksempelvis lanceret kortløs betaling, tidsbegrænsede koder, videoovervågning, to-kort-systemer, Alarm 24/7, købsmax, geografisk spærring, tidsbegrænset spærring og kilometeralarm.


I sommermånederne hyrer nogle vognmænd måske vikarer,  men det kan være en besværlig og omstændig proces, hvis der skal anskaffes brændstofkort til vikarerne. Derfor har olieselskabet YX udviklet en række funktioner, som gør det nemt, hurtigt og sikkert at tanke, heriblandt kortløs tankning og tidsbegrænsede tankkoder til vikarerne.


- Vi er sat i verden for at gøre hverdagen lidt nemmere for landets vognmænd. Vi strækker os altid langt for at sikre vores kunder en god kundeoplevelse. Det skal være nemt, sikkert og hurtigt at tanke. Det er kortløs tankning og tidsbegrænsede tankkoder gode eksempler på. Det er funktioner, som sparer vognmændene en masse tid og bekymringer, siger Michael B. Hansen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Andelen er steget fra knap fire procent til godt syv
- Forskellen på nummer et og to er på 13
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
- Hollandsk lastbilproducent har en serie nye produkter med på messe
- Fransk varebil er blevet kåret som International Van of the Year 2027
- Ny drivline kan sænke forbruget med op til fire procent
- Serieproduktion af langtrækkende elektriske lastbiler er gået i gang
- Elektrisk lastbilprogram vinder prisen "International Truck of the Year 2027"
- Lastbilchauffører overser begrænset frihøjde under broer
- Elektrisk lastbil har en totalvægt på op til 80 ton
- Vestsjællandsk vognmandforretning har hentet to fire-akslede korn tip-trailere i Østjylland
- Lastbilkaravane med trafiksikkerhed om bord besøgte fem skoler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst