Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færdselsstyrelsen giver svar på på spørgsmål om international godskørsel varebil

Tirsdag 24. maj 2022 kl: 12:38
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen har i forbindelse med de krav, som trådte i kraft lørdag 21. maj, om tilladelser til international godskørsel for fremmed regning med varebil, udarbejdet en række svar på ofte stillede spørgsmål

De nye krav om tilladelser til international godskørsel for fremmed regning med varebil er indført som en konsekvens af indarbejdningen af reglerne i EU’s Vejpakke i dansk lovgivning.


I den forbindelse har Færdselsstyrelsen modtaget en række henvendelser med spørgsmål om det nye tilladelseskrav. Derfor har Færdselsstyrelsen udarbejdet en oversigt over svar til en række af de spørgsmål, som vognmændene ofte har kontaktet styrelsen med.

 
I oversigten kan man blandt andet finde svar på, hvordan man søger om tilladelser til international godskørsel for fremmed regning med varebil, samt en række svar på spørgsmål om de forskellige krav, der er for at få en tilladelse.
 

I øjeblikket indeholder listen svar på 10 spørgsmål og styrelsen vil løbende opdatere den, hvis der kommer nye hyppigt stillede spørgsmål fra vognmænd og chauffører.


Interesserede kan finde svar på en række af de stillede spørgsmål her:








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst