Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Belægningsspecialist kører ud med den tredie i rækken

Tirsdag 17. maj 2022 kl: 11:53
Af: Redaktionen

Belægningsspecialist kører ud med den tredie i rækken

Pankas A/S, der har specialiseret sig i belægningsentrepriser i Nordeuropa og er specialister i fremstilling af asfaltmaterialer og belægninger, er kørt ud med en ny specialiseret bil opbygget hos Sawo's afdeling i Lemvig

Bilen er bygget med et 7,0 meter fast lad, hvor der er monteres en special asfaltkasse. Bilen er bygget med 300 mm høje alu-sider, hvor den forreste del i højre side er nedfældbar. På venstre side er der monteret en vertikal lift til hjælp ved af -og pålæsning af grej, som bruges ved udlægning af asfalt.


Liften er placeret, så den både fungerer som sideafskærmning og afskærmning. På forsmækken er der monteret skinner for sikring og surring af gods. 


Værktøjskasser er placeret og indrettet efter chaufførens ønsker. Der er ligeledes også monteret en 600 mm udskudskofanger grundet udhænget på udlægger-sneglen, når bilen kører solo.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst