Norsk lavprisflyselskab fløj med underskud - og holdt igen på kontanterne
Mandag 16. maj 2022 kl: 12:04
Af: RedaktionenNorske Norwegian har fremlagt resultaterne for første kvartal i år. Resultatet blev i årets sæsonmæssigt svageste kvartal påvirket af omikron-virussen og krigen i Ukraine, hvilket betød et driftsunderskud på 849 millioner norske kroner. Ved at tilpasse produktionen til udsvingene i markedet lykkedes det selskabet at begrænse tabene og opretholde en stærk kontantbeholdning på 7,5 milliarder norske kroner
I første kvartal 2022 havde Norwegian 2,2 millioner passagerer, hvilket var en stigning på 200.000 fra samme periode sidste år. Kapaciteten var på 3,9 milliarder sædekilometer, mens passagertrafikken var på 3 milliarder sædekilometer. Belægningsgraden var på 76,9 procent i årets første kvartal mod 38,5 procent i samme periode i sidste år.
Til trods for, at Norwegian har øget både antallet af ruter i perioden og videre ind i april, har selskabet opretholdt en høj belægningsgrad og styrket indtjeningen.
- Vi har tilpasset os udsvingene i markedet hurtigt og effektivt samtidig med, at vi har beskyttet selskabets likviditet igennem en udfordrende periode. Jeg er glad for at se, at de forretningsrejsende vender tilbage, og vi ved, at den gruppe især værdsætter vores omfattende rutenetværk og høje punktlighed, siger Geir Karlsen, der er koncernchef i Norwegian.
Punktligheden, der viser, hvor stor en andel af flyene, der afgår til planlagt tid, var i første kvartal på 88,1 procent mod 87,8 procent i kvartalet før.
I løbet af kvartalet annoncerede Norwegian en aftale om at lease ti nye og brændstofeffektive Boeing 737 MAX 8 fly med levering i foråret 2023. Norwegian er i proces med at lease yderligere fem 737 MAX 8 fly, hvilket vil bringe antallet af fly i flåden til 85 i sommeren 2023.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Luftfragt gav flere pengen kassen
- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Samarbejde skal frigøre over 42 millioner liter bæredygtigt flybrændstof
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning får igen en indenrigsforbindelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


