Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Toldekspeditionen i Esbjerg er flyttet

Tirsdag 29. marts 2022 kl: 13:00
Af: Redaktionen

Toldstyrelsens ekspedition i Esbjerg er flyttet til en ny adresse på Esbjerg Havn og deler fremover lokaler med Fødevarestyrelsen. Ifølge Peter Bürgel, der er handelsdirektør i Toldstyrelsen, er den nye placering især en fordel for virksomheder, der handler med fødevarer og skal have dem forbi Fødevarestyrelsen

- Når vi flytter toldekspeditionen tættere på Fødevarestyrelsen på Esbjerg Havn, giver det mulighed for en smidigere ekspedition af fødevarer, der skal til eller fra Storbritannien, siger Peter Bürgel, som peger på, at Toldstyrelsen ved at åbne en toldekspedition i Esbjerg Lufthavnen samtidig beholder muligheden for at løse opgaver over for dem, der ikke har et ærinde på havnen.


- Ekspeditionen i lufthavnen er relevant for borgere og virksomheder, der ikke har adgang til havnen, og hvis man skal købe prøvemærker, siger Peter Bürgel.


Virksomheder, som i forvejen har adgang til det sikrede havneområde i Esbjerg, finder toldekspeditionen på Zodiakvej i Esbjerg. Toldekspedition i Esbjerg Lufthavn er åben for både virksomheder og borgere.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Rejsende havde 17 guldbarer med i bagagen
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Politiet skal bruge ny drone til patruljering ved den dansk-tyske grænse
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
- Den danske stat ejer nu Københavns Lufthavne A/S
- Trafikstyrelsen informerer om dispensation for droneforbud
- Myndighederne lukker luftrummet lukkes for al civil droneflyvning

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst