Tung varebil havde for mange kg kylling i varerummet
Onsdag 23. marts 2022 kl: 11:46
Af: RedaktionenPoliti fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi standsede tirsdag formiddag lidt efter klokken 10 en “noget tungt lastet varebil”, som kørte i land fra færgen i Rødbyhavn. Ved indrejsekontrollen blev bilen kontrolvejet, og det viste sig, at der var 1.200 kg mere last i bilen end tilladt
Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi svarede det til et overlæs på 34 procent. Chaufføren - en 51-årig mand fra Holbæk - forklarede, at bilen var læsset med kylling, og han blev sigtet for at køre med overlæs. Den 51-årige blev anmodet om at læsse 1.200 kg varer af bilen, inden han kunne fortsætte.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilchauffør fik betonelementer op på siden
- De batteri-elektriske kører frem
- 22 procent af de tunge var elektriske
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Det vil påvirke vognmændenes likviditet
- Vognmand fandt en fire-akslet løsning i Hedensted
- Lastbilchauffør var påvirket af alkohol
- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




