Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tung varebil havde for mange kg kylling i varerummet

Onsdag 23. marts 2022 kl: 11:46
Af: Redaktionen

Politi fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi standsede tirsdag formiddag lidt efter klokken 10 en “noget tungt lastet varebil”, som kørte i land fra færgen i Rødbyhavn. Ved indrejsekontrollen blev bilen kontrolvejet, og det viste sig, at der var 1.200 kg mere last i bilen end tilladt

Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi svarede det til et overlæs på 34 procent. Chaufføren - en 51-årig mand fra Holbæk - forklarede, at bilen var læsset med kylling, og han blev sigtet for at køre med overlæs. Den 51-årige blev anmodet om at læsse 1.200 kg varer af bilen, inden han kunne fortsætte.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
- Entreprenørbil fra Holland vinder pris i Irland
- Vognmand i Ejby har fået jyske biler til Fyn
- Bulgarsk chauffør på Bornholm kørte med nedslidt dæk
- Cyklist er død i højresvingsulykke
- Lastbilchauffør var påvirket og kørte i grøften med sit vogntog
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst