Tung varebil havde for mange kg kylling i varerummet
Onsdag 23. marts 2022 kl: 11:46
Af: RedaktionenPoliti fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi standsede tirsdag formiddag lidt efter klokken 10 en “noget tungt lastet varebil”, som kørte i land fra færgen i Rødbyhavn. Ved indrejsekontrollen blev bilen kontrolvejet, og det viste sig, at der var 1.200 kg mere last i bilen end tilladt
Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi svarede det til et overlæs på 34 procent. Chaufføren - en 51-årig mand fra Holbæk - forklarede, at bilen var læsset med kylling, og han blev sigtet for at køre med overlæs. Den 51-årige blev anmodet om at læsse 1.200 kg varer af bilen, inden han kunne fortsætte.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



