Tung varebil havde for mange kg kylling i varerummet
Onsdag 23. marts 2022 kl: 11:46
Af: RedaktionenPoliti fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi standsede tirsdag formiddag lidt efter klokken 10 en “noget tungt lastet varebil”, som kørte i land fra færgen i Rødbyhavn. Ved indrejsekontrollen blev bilen kontrolvejet, og det viste sig, at der var 1.200 kg mere last i bilen end tilladt
Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi svarede det til et overlæs på 34 procent. Chaufføren - en 51-årig mand fra Holbæk - forklarede, at bilen var læsset med kylling, og han blev sigtet for at køre med overlæs. Den 51-årige blev anmodet om at læsse 1.200 kg varer af bilen, inden han kunne fortsætte.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




