Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
UDSTATIONERINGSREGLER:

Transportvirksomheder får vejledning i tre måneder

Torsdag 27. januar 2022 kl: 11:09
Af: Redaktionen

I forbindelse med forhandlingerne om indarbejdelse af EU’s vejpakke i dansk lovgivning, har eksempelvis organisationen Danske Speditører gjort opmærksom på en række områder, hvor der er usikkerhed om, hvordan de nye regler skal håndteres. Organisationen foreslog derfor tidligere i januar, at Færdselsstyrelsen og politiet i en periode vejledte i reglerne i stedet for straks at straffe for overtrædelser

Færdselsstyrelsen har oplyst til Folketingets Transportudvalgt, at styrelsen på baggrund af tidligere gode erfaringer i en periode på tre måneder frem til og med 30. april vil vejlede i de nye regler for at sikre den bedst mulige overgang til de nye regler for både vognmænd og myndigheder. 


I praksis vil det betyde at udenlandske virksomheder, der udstationerer chauffører i Danmark i ovenstående periode, ikke vil blive pålagt straf for overtrædelse af registreringspligten i det nye IMI-system såvel som kravet om aflønning efter dansk minimumstimesats, men i stedet blive vejledt i det kommende regelsæt. 


Færdselsstyrelsen peger på, at hvis styrelsen eller politiet konstaterer, at en udenlandsk virksomhed gentagende gange overtræder reglerne under vejledningsperioden, vil virksomheden blive mødt med sanktioner i overensstemmelse med reglerne. 


Interesserede kan se henvendelsen fra Danske Speditører her:






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst