Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

TUR har udviklet et chaufførkursus i kørsel med el-busser

Mandag 24. januar 2022 kl: 13:00
Af: Redaktionen

TUR har fået udviklet og godkendt et nyt kursus i kørsel med el-busser. Kurset er udviklet på baggrund af konklusionerne i analysen, ”Kompetencekrav til buschauffører”, som TUR offentliggjorde sidste år. Her fremgik det klart, at operatører havde behov for et kort kursus i kørsel i el-busser.

49865 Ajourføring i kørsel med el-busser, 1-dags

Efter endt kursus i ajourføring med el-busser vil operatører, der har deltaget, have følgende kompetencer:
  • Viden om betjening af el-bussen og kan på grundlag af sit kendskab til de forskellige kontrol- og sikkerhedssystemer foretage de eftersyn på bussen, som chaufføren har ansvaret for.
  • Viden om de faktorer, der påvirker elforbruget under kørslen, samt kendskab til hvordan man bedst får bussen til at regenerere under kørslen.

Herudover kan den enkelte operatør foretage forebyggelse af ulykker i eller ved køretøjet, samt foretage:
  • alarmering
  • evakuering fra køretøjet
  • anvende almindeligt forekommende brandslukningsmateriel.
Kurset er endvidere godkendt af Færdselsstyrelsen som valgfrit indhold i den lovpligtige efteruddannelse.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst