Forslag om ændring af godskørselsloven deles i to
Torsdag 20. januar 2022 kl: 11:22
Af: RedaktionenTirsdag i denne uge skrev Folketingets Transportudvalg betænkning om S-Regeringens forslag til ændring af godskørselsloven. Efter behandling i Transportudvalget har S-Regeringen måtte konstatere, at der ikke er et flertal for af hæve reglen om, at man må transportere forsendelser, hvor hver enkelt colli må veje op til 11 kg uden tilladelse
Det manglende flertal for forslaget, som har betydet, at S-Regeringen har foreslået og fået opbakning til at dele det op i to, hvor delen om 11 kg reglen skilles ud fra det øvrige forslag, skyldes, at Radikale Venstre stemmer i mod sammen med oppositionen.
Forslaget andenbehandles i Folketinget torsdag 20. januar. Forslaget ventes at blive behandlet tredie gang 25. januar.
Interesserede kan se betænkningen om lovforslaget efter andenbehandlingen i Transportudvalget her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Jordbundsundersøgelser vil påvirke vejen til stor containerhavn
- Lastbilchauffør blev sigtet efter dødsulykke i Randers
- Mindre godsmængder prægede juli
- Vognmandsorganisation og uddannelses- og synsorganisation indleder samarbejde
- Tysk lastbilproducent har særligt off-road-køretøj med på svensk messe
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



