Pulje til grøn erhvervstransport åbner for ansøgninger
Onsdag 19. januar 2022 kl: 10:04
Af: RedaktionenPrivate og offentlige selskaber kan søge om medfinansiering til grøn drivmiddelinfrastruktur til erhvervstransporten. Puljen på 72 millioner kroner skal blandt andet være med til at fremme etablering virksomheders egen tank- og ladeinfrastruktur
Initiativet til puljen er en del af aftalen fra sommeren 2021 om pulje til grøn transport, som S-Regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale, SF, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Alternativet står bag.
- For at nå 70 procent CO2-reduktion i 2030 kræver det, at den grønne omstilling sker hurtigere, end markedet kan trække. Jeg er derfor også glad for, at der er bred opbakning til, at vi fra politisk hold skubber på udviklingen, så erhvervslivet vælger den grønne drivmiddelinfrastruktur til - ikke mindst ser jeg et stort potentiale i at udrulle ladeinfrastruktur til tung transport, siger transportministeren, Benny Engelbrecht (S).
Fakta om puljen:
- Ansøgningsrunden er åben fra 15. januar til 24. april 2022
- Tilskuddet kan udgøre op til 25 procent af tilskudsmodtagers totalomkostninger til det ansøgte projekt
- Vejdirektoratet står for tildelingen af tilskud til projekterne for grøn drivmiddelinfrastruktur til erhvervstransport, og det forventes, at der gives tilsagn i juni 2022
- Vejdirektoratet har besluttet, at udbetalingen af støtten gives ved den endelige afregning af hensyn til en enkel administration og for at sikre, at projekterne bliver gennemført
- Både privat og offentligt ejede selskaber kan søge puljen
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





