Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Holstebro-vognmand valgte at få vogntog bygget op lokalt

Fredag 14. januar 2022 kl: 10:50
Af: Redaktionen

Holstebro-vognmand valgte at få vogntog bygget op lokalt

Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Holstebro har leveret en komplet opbygning af en fire-akslet Scania-forvogn med tilhørende tre-akslet påhængsvogn til vognmandsvirksomheden Ejler Chr. Knudsen A/S i Holstebro

Sawo har opbygget forvognen - en fire-akslet Scania G 500 B8X4*4NB - med en Hiab X-HiPro 232 E-5 CD-kran i 23 tm klassen. Med sine fem hydrauliske udskud har den en rækkevidde på 15,1 meter.


Kranen er monteret på et Sawo 20 tm krankonsol, så den kan "hægtes" på bagenden af forvognen, når der er brug for at have en kran med på arbejde.


Foran kranen har Sawo monteret et Multilift Ultima 21S.63-kroghejs. Hejset har en tip- og optrækskapacitet på 21 ton samt Ilgang, hurtigtip og Safe Speed - egenskaber der sparer tid i en travl hverdag.


Til forvognen har Ejler Chr. Knudsen A/S fået leveret en tre-akslet Nopa-containerpåhængsvogn af typen PTC240. Påhængsvognen er beregnet til 6,5-7 meter containere. Påhængsvognen er monteret med et Groeneveld-centralsmøreanlæg af typen One Plus, der sørger for nem smøring og vedligehold.


Ejler Chr. Knudsen A/S beskæftiger sig blandt andet med transport af flis, containere, entrepenørkørsel, renovation og krankørsel.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
- Entreprenørbil fra Holland vinder pris i Irland
- Vognmand i Ejby har fået jyske biler til Fyn
- Bulgarsk chauffør på Bornholm kørte med nedslidt dæk
- Cyklist er død i højresvingsulykke
- Lastbilchauffør var påvirket og kørte i grøften med sit vogntog
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst