Brintbus er klar til drift i København
Torsdag 13. januar 2022 kl: 10:05
Af: RedaktionenEn emissionsfri brintelektris bus fra Toyota og CaetanoBus er kørt ud på vejene i og omkring København. Dermed har Hovedstaden fået sin første brintelektriske bus
Det er et af Nordens største offentlige transportselskaber, Nobina, der har lejet bussen af Toyotas mobilitetsselskab, Kinto. Nobina har sat bussen ind på linie 300S mellem Lyngby og Ishøj. Her vil passagererne opleve en stort set lydløs bus, hvis eneste udledning under kørslen er vand. Bussen, der har en rækkevidde på godt 400 kilometer, kan tankes fuld med energi i form af brint på ni minutter.
Interesserede kan læse mere om den brintelektriske bus i Magasinet Bus 1 - 2022, der frit kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet har anholdt tre mænd
- Seks togstationer skal være mere trygge og attraktive
- Det første af 34 metrotog har fået plads til flere passagerer
- Lastbil kørte på to broer i Allerød
- El-busser overholder lovregulering af cybersikkerhed
- Midtjysk busselskab er kørt til rekonstruktion
- Billet til 15 kroner skal gælde for alle til alle busser og letbanetog
- Budgetforlig i Aarhus skal give forbedre fremkommeligheden for alle trafikanter
- Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen
- En ombygget container står klar til cykler i Hedensted
- 55-årig mand cyklede ud for an et tog
- Tre unge drenge kastede sten mod S-tog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




