Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Motorvejsbro over Vejle Fjord skal repareres

Onsdag 5. januar 2022 kl: 11:14
Af: Redaktionen

Vejdirektoratet udfører i perioden fra fredag 7. til mandag 10. januar reparationer på broen, der fører Motorvej E45 over Vejle Fjord. Arbejdet er nødvendigt at udføre, da en del af fugekonstruktionen er ødelagt

Fugerne er en vigtig del af brodækket, da de sørger for, at broen kan bevæge sig som følge af temperatursvingninger, der får brodækket til henholdsvis at udvide sig om sommeren og trække sig sammen om vinteren.


Afspærringen begynder fredag 7. januar klokken 19.30 og slutter mandag 10. januar klokken 06.00.


I forbindelse med arbejdet er det nødvendigt at spærre det højre kørespor i hele perioden, og trafikken får dermed to  kørespor i stedet for de normale tre.


Desuden vil der i aften- og nattetimerne blive afspærret yderligere et kørespor, og der vil således kun være ét farbart spor i sydgående retning. 


Der må forventes kødannelse i en stor del af udførelsesperioden på grund af spærringer af et eller to kørespor.


Både lørdag og søndag i dag- og aftentimer vil der være risiko for kødannelse, så trafikanterne skal påregne væsentligt længere rejsetid.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
- Toldere fandt 18.256 viagrapiller i varebil
- EU-Domstolen har annulleret dele af EU's mindstelønsdirektiv
- Trafikalarm skal sikre vejen for ambulancer og brandbiler i trafikken
- Beskæftigelsen er steget blandt ikke vestlige indvandrere
- Fire franske med tre aksler er klar til at trække læsset
- Tungvognspolitiet tjekkede ugehvil - og udskrev bøder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst