Motorvejsbro over Vejle Fjord skal repareres
Onsdag 5. januar 2022 kl: 11:14
Af: RedaktionenVejdirektoratet udfører i perioden fra fredag 7. til mandag 10. januar reparationer på broen, der fører Motorvej E45 over Vejle Fjord. Arbejdet er nødvendigt at udføre, da en del af fugekonstruktionen er ødelagt
Fugerne er en vigtig del af brodækket, da de sørger for, at broen kan bevæge sig som følge af temperatursvingninger, der får brodækket til henholdsvis at udvide sig om sommeren og trække sig sammen om vinteren.
Afspærringen begynder fredag 7. januar klokken 19.30 og slutter mandag 10. januar klokken 06.00.
I forbindelse med arbejdet er det nødvendigt at spærre det højre kørespor i hele perioden, og trafikken får dermed to kørespor i stedet for de normale tre.
Desuden vil der i aften- og nattetimerne blive afspærret yderligere et kørespor, og der vil således kun være ét farbart spor i sydgående retning.
Der må forventes kødannelse i en stor del af udførelsesperioden på grund af spærringer af et eller to kørespor.
Både lørdag og søndag i dag- og aftentimer vil der være risiko for kødannelse, så trafikanterne skal påregne væsentligt længere rejsetid.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Antallet af nyregistrerede lastbiler er steget
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





