Busserne henter energi til over 300 kilometer i nyt depot
Torsdag 2. december 2021 kl: 17:00
Af: RedaktionenI forbindelse med, at Esbjerg Kommune skiftede til batteri-elektriske bybusser, blev der bygget et nyt bæredygtigt busdepot busserne på Kattegatvej, hvorfra bybusserne kan betjene passagererne på ruterne uden for meget tom-kørsel
Busserne er udrustet med hver 12 batterier, som fuldt opladte giver en rækkevidde på mellem 300 og 350 kilometer.
Det er busoperatøren Tide Bus A/S, som vandt udbuddet af buskørslen og derfor skal køre med de nye busser for Sydtrafik frem til år 2032. Hos Tide Bus A/S har brugt de seneste uger på at oplære chaufførerne i at køre de nye el-busser.
- Vi regner med, at vores passagerer oplever en større kørekomfort i de støjsvage busser, hvor der også er monteret informationsskærme, der viser næste stoppested, vigtige informationer samt nyhederne og vejret, siger Lars Berg, der er administrerende direktør for Sydtrafik.
- Vi glæder os også til at høste en masse erfaringer med driften af el-busser over tid. Det skal bruges, når både Vejle og Koldings bybusser skifter til el i løbet af 2022, siger han videre.
Kørslen af de lokale skoleruter i Esbjerg overtages af Dito Bus fra 12. december. Disse ruter vil fortsat køre på diesel, da de ikke kører ret langt hver dag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Busterminalerne i Rudkøbing og Otterup bliver opgraderet
- Nyt samarbejde giver gratis bus og tog til kunst
- Flextur skal køre hele natten i tre kommuner
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Asfaltarbejde på motorvej ved Horsens vil påvirke trafikken frem til juli
- Nyt samarbejde skal øge virksomheders mulighed for at få arbejdskraft
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Stationen i Hillerød skal bygges om til gennemgående tog
- Magasinet Bus 3 - 2026 er udkommet
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





