Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tankanlæg på Amager åbner for flere typer energi

Fredag 26. november 2021 kl: 11:45
Af: Redaktionen

Både nye og traditionelle brændstoffer, som kan levere energi til køretøjer, får plads i tankene på energiselskabets tankanlæg på Prags Boulevard på Amager. Ind til nu har tankanlægget blot haft gas i tankene, men fremover vil man også kunne tanke almindelig dieselolie, HVO-biodiesel, tilsætningsstoffet AdBlue og brint

- Vi ser ikke, at denne type station bliver fremtidens station på landsdækkende plan, men vi vil ikke afvise, at der kommer flere lignende energi-stationer for at imødekomme vores kunders behov, siger Henrik Dehn, der er markedschef for Transport i OK.


- Stationen på Prags Boulevard ligger velplaceret i København, og der er god mulighed for at følge produkterne og den efterspørgsel, der er på dem, samt høste erfaring i forhold til, om det er en god idé at samle flere typer drivmidler på samme adresse, siger han videre.


Løsning i fællesskab
Det har været nødvendigt for energiselskabet OK at indlede et nyt samarbejde for at kunne tilbyde alle produkterne på stationen på Prags Boulevard.


- Vores kunder kan bruge deres OK Truck Diesel kort, når de tanker Truck Diesel, HVO, AdBlue og biogas på stationen, mens vi har indledt et samarbejde med virksomheden Everfuel, der vil stå for salget af brint på stationen, siger Henrik Dehn.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Sikkerhedstest får sikkerhedspris
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning
- En fuckfinger til vejhjælp udløste en sigtelse
- To stjerne og to kors er sendt op på vejene
- Elektrisk varebil bliver billigere
- Fredagens retssag med fire vognmænd er aflyst
- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys
- Lastbilimportørs uddannelser har fået fornyet AMU-godkendelse

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst