Tankanlæg på Amager åbner for flere typer energi
Fredag 26. november 2021 kl: 11:45
Af: RedaktionenBåde nye og traditionelle brændstoffer, som kan levere energi til køretøjer, får plads i tankene på energiselskabets tankanlæg på Prags Boulevard på Amager. Ind til nu har tankanlægget blot haft gas i tankene, men fremover vil man også kunne tanke almindelig dieselolie, HVO-biodiesel, tilsætningsstoffet AdBlue og brint
- Vi ser ikke, at denne type station bliver fremtidens station på landsdækkende plan, men vi vil ikke afvise, at der kommer flere lignende energi-stationer for at imødekomme vores kunders behov, siger Henrik Dehn, der er markedschef for Transport i OK.
- Stationen på Prags Boulevard ligger velplaceret i København, og der er god mulighed for at følge produkterne og den efterspørgsel, der er på dem, samt høste erfaring i forhold til, om det er en god idé at samle flere typer drivmidler på samme adresse, siger han videre.
Løsning i fællesskab
Det har været nødvendigt for energiselskabet OK at indlede et nyt samarbejde for at kunne tilbyde alle produkterne på stationen på Prags Boulevard.
- Vores kunder kan bruge deres OK Truck Diesel kort, når de tanker Truck Diesel, HVO, AdBlue og biogas på stationen, mens vi har indledt et samarbejde med virksomheden Everfuel, der vil stå for salget af brint på stationen, siger Henrik Dehn.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Puljemidler går til 920 el-lastbiler
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Påvirket chauffør gled af vejen med sin lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





