Lufthavn i Sydvestjylland får flyrute over Nordsøen
Tirsdag 9. november 2021 kl: 11:30
Af: RedaktionenFlyselskabet Loganair, der har hjemme i Scotland, har åbnet en ny rute mellem lufthavnen ved Esbjerg og nordengelske Teesside, der ligger syd for Newcastle og i nærheden af byerne Middlesbrough, Stockton-on-Tees, Redcar og Billingham. Ruten flyver via Aberdeen i det nordøstlige Scotland. I vinterperioden vil der være afgange hver mandag og onsdag, men selskabet forventer, at frekvensen vil blive øget
- Allerede under Corona-nedlukningen mærkede vi et behov for en flyforbindelse til Teesside, dels for energisektoren - vindenergi såvel som olie-og gas - men vi ser også et perspektiv for turisme, både til det populære Lake District område og til Skotland, da flyet jo lægger et stop ind i Aberdeen siger Susanne Kruse Sørensen, der er lufthavnschef I Esbjerg Lufthavn.
Områdets erhvervsliv er kendt for kemisk industri og stålindustri. Men energisektoren er vokset i betydning.
Lufthavnen i Esbjerg har betydning som base for et antal helikopter-selskaber, som betjener olie- og gasinstallationerne i Nordsøen, men også havvindmølleparkerne i området.
Af samme grund har to mindre ruter til henholdsvis Stavanger i Norge og Aberdeen i Scotland holdt sig på vingerne igennem årene. DAT betjener Esbjerg-Stavanger ruten, mens Loganair nu flyver ind på ruten mellem Esbjerg og Teesside via Aberdeen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Luftfragten i Billund fik en god start på året
- Færre rejste fra lufthavnen i Billund
- Over 100.000 fløj via Aalborg i januar
- Rejsebureau øger charterudbuddet fra Aarhus Airport
- Toldere stoppede rejsende med 28.000 cigaretter i bagagen
- Lufthavn på Djursland havde en passagerfremgang på knap 15.000
- Passagertallet satte rekord i lufthavn på Amager
- Nyt anlæg til luftfragt skal øge kapaciteten
- Lufthavn ved Limfjorden rundede 1.500.543 rejsende
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





