Dansk-baseret transportkoncern køber op i Storbritannien
Lørdag 2. oktober 2021 kl: 16:13
Af: RedaktionenScan Global Logistics, der har hovedsæde i Kastrup i Hovedstadsområdet og afdelinger i en række lande verden over, har med virkning fra 1. oktober overtaget Horizon International Cargo Limited, der har hjemsted i Aylesford sydøst for London. Med overtagelsen træder Scan Global Logistics ind på det britiske marked
Horizon International Cargo Limited, der blev etableret i 1991, er en traditionel luftfragt- og søfragt-speditør. Selskabet har afdelinger i Japan, Holland, Spanien og USA.
Overtagelsen kommer kort tid efter, at Scan Global Logistics overtog den newzealandske speditør, Orbis Global Logistics Limited.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



