Dansk-baseret transportkoncern køber op i Storbritannien
Lørdag 2. oktober 2021 kl: 16:13
Af: RedaktionenScan Global Logistics, der har hovedsæde i Kastrup i Hovedstadsområdet og afdelinger i en række lande verden over, har med virkning fra 1. oktober overtaget Horizon International Cargo Limited, der har hjemsted i Aylesford sydøst for London. Med overtagelsen træder Scan Global Logistics ind på det britiske marked
Horizon International Cargo Limited, der blev etableret i 1991, er en traditionel luftfragt- og søfragt-speditør. Selskabet har afdelinger i Japan, Holland, Spanien og USA.
Overtagelsen kommer kort tid efter, at Scan Global Logistics overtog den newzealandske speditør, Orbis Global Logistics Limited.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Renovationsbiler bliver elektriske i Vejen
- Beruset chauffør leverede pakke på politigården i Rønne
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





