Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færgerederierne har valgt ny formand

Mandag 20. september 2021 kl: 10:34
Af: Redaktionen

På årets generalforsamling i Færgerederierne blev administrerende direktør for Molslinjen, Carsten Jensen, enstemmigt valgt til ny formand. Den nyligt tiltrådte administrerende direktør for Scandlines, Carsten Nørland, er blevet næstformand

Carsten Jensen overtager posten som formand for Færgerederierne fra Søren Poulsgaard Jensen, som efter eget valg har forladt Scandlines og dermed posten som formand i Færgerederierne. Carsten Nørland, der nyligt tiltrådte som administrerende direktør i Scandlines, indtræder i bestyrelsen og bliver ny næstformand.


Endelig fortsætter ForSeas administrerende direktør, Kristian Durhuus, som medlem af bestyrelsen.


- Færgerne binder landet sammen og er en uundværlig del af vores infrastruktur i Danmark. Jeg er enormt glad for at få lov til at tage roret i Færgerederierne og dermed i endnu højere grad være med til at præge fremtiden for dansk færgefart, siger Carsten Jensen, der takkede Søren Poulsgaard for hans store arbejde som formand for Færgerederierne og ønskede ham god vind på hans videre færd.


Carsten Jensen benyttede anledningen til at fremhæve, at corona har sat sine spor det seneste år.


- Selvom flere af os har haft en god sommer med mange gæster, tør jeg godt sige, vi alle glæder os til, at verden bliver endnu mere normal, og færgerne igen fyldes helt af rejsende og pendlere. Jeg håber vi ser frem mod et år uden restriktioner og med teknologiske landvindinger, der kan bringe os endnu tættere på en klimaneutral fremtid,sagde han.

 
Efter generalforsamling ser Færgerederiernes bestyrelse således ud:
  • Formand: Administrerende direktør Carsten Jensen, Molslinjen A/S
  • Næstformand: Administrerende direktør Carsten Nørland, Scandlines Danmark
  • Bestyrelsesmedlem: Administrerende direktør Kristian Durhuus, ForSea




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Skib stødte på grund - skibsfører fik bøde
- Geopolitisk uro giver panderynker hos rederierne
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
- Knap 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- Tre ø-færger skal vedligeholdes på ø-værft
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst