Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Bygge- og anlægsvirksomhed hejser og kraner med nyt grej

Fredag 30. juli 2021 kl: 12:37
Af: Redaktionen

Bygge- og anlægsvirksomhed hejser og kraner med nyt grej

HMC Byg og Anlæg A/S i Løgstør ved Limfjorden har fået nyt materiel i form af en fire-akslet Mercedes-Benz Arocs 5 3251L 8X4 med tridem-bogie opbygget med en Hiab X-HiPro 262 EP-5 XSD-kran og et Sawo CLF432S-3W-wirehejs

Kranen på nye opbygning, der er leveret af opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Thisted, er monteret bag førerhuset. Den er leveret med én manuel forlængerarm og XS-Drive-radiostyring. Kranen, der hører til i 26 tonmeter-klassen, har derudover ekstra funktioner som ADC (Advanced Duty Control), som reducerer løftekapaciteten med cirka 10 procent, når sjette funktion anvendes; ASC (Automatic Speed Control, som nedsætter hastigheden trinløst og øger tilsvarende løftekapacitet ved belastninger over 90 procent. Kranen har fastmonterede støtteben.


Med wire-hejset, der er produceret lokalt hos Sawo i Støvring syd for Aalborg, er der leveret et Nopa CPL320 containerlad.


HMC Byg og Anlæg A/S arbejder med jord- kloak- beton- murerarbejde og anlægsopgaver.
 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Selvstændig lastbilimportør fortsætter importen af japansk mærke
- Nedbygget maskintrailer med dobbelte hydrauliske ramper har 6.100 mm udtræk
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Indisk koncern køber italiensk producent af busser og lastbiler
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
- Fremover får hver varepost et gebyr på to euro
- Toldhund fandt over 60 kg cannabis i københavnsk pakkecenter
- Chauffør kørte 93 km/t i sit vogntog - i byzone
- Chauffør satte varevogn fast under bro
- Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst