Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Bygge- og anlægsvirksomhed hejser og kraner med nyt grej

Fredag 30. juli 2021 kl: 12:37
Af: Redaktionen

Bygge- og anlægsvirksomhed hejser og kraner med nyt grej

HMC Byg og Anlæg A/S i Løgstør ved Limfjorden har fået nyt materiel i form af en fire-akslet Mercedes-Benz Arocs 5 3251L 8X4 med tridem-bogie opbygget med en Hiab X-HiPro 262 EP-5 XSD-kran og et Sawo CLF432S-3W-wirehejs

Kranen på nye opbygning, der er leveret af opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Thisted, er monteret bag førerhuset. Den er leveret med én manuel forlængerarm og XS-Drive-radiostyring. Kranen, der hører til i 26 tonmeter-klassen, har derudover ekstra funktioner som ADC (Advanced Duty Control), som reducerer løftekapaciteten med cirka 10 procent, når sjette funktion anvendes; ASC (Automatic Speed Control, som nedsætter hastigheden trinløst og øger tilsvarende løftekapacitet ved belastninger over 90 procent. Kranen har fastmonterede støtteben.


Med wire-hejset, der er produceret lokalt hos Sawo i Støvring syd for Aalborg, er der leveret et Nopa CPL320 containerlad.


HMC Byg og Anlæg A/S arbejder med jord- kloak- beton- murerarbejde og anlægsopgaver.
 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst