Busserne i Assens på Fyn får nye stoppesteder
Tirsdag 22. juni 2021 kl: 13:51
Af: RedaktionenAssens Rutebilstation bliver sidst i juni nedlagt som en del af byomdannelsen af Assens og omlægningen af Søndre Ringvej. Busserne vil i stedet holde ved nye stoppesteder flere steder i det vestlige Assens
De nye stoppesteder vil blive placeret ved Havnen/Bågøfærgen, Assens Rådhus og Arena Assens, så det bliver lettere at komme til og fra disse destinationer.
Der vil desuden blive etableret nye chaufførfaciliteter nær Arena Assens, hvor busserne også kan holde, når de ikke er i rute.
Flere busruter får justeret køreplaner
En række ruter i Assens får nye køreplaner, hvor de nye stoppesteder er med. Der er desuden mindre justeringer i deres afgangstider.
Det drejer sig om de regionale ruter 110, 130 og 151-152, uddannelsesruterne 811U, 820U og 825U, samt lokalrute 260.
Rejseplanen er opdateret med de nye afgangstider og stoppesteder. Du kan også finde de nye køreplaner på Fynbus.dk.
Det drejer sig om de regionale ruter 110, 130 og 151-152, uddannelsesruterne 811U, 820U og 825U, samt lokalrute 260.
Rejseplanen er opdateret med de nye afgangstider og stoppesteder. Du kan også finde de nye køreplaner på Fynbus.dk.
Ændringerne træder i kraft 27. juni.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Flextrafik bliver enklere på Fyn og Langeland
- Billetpriserne holder sig stort i ro i 2026
- 14-årig pige vågnede i aflåst bus - og ringede efter hjælp
- 20-årig uden billet skubbede billetkontrollør i ryggen
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Dansere danser for nattog
- Antallet af færgepassagerer, der sejler elektrisk, vil blive fordoblet de kommende år
- Nattog mellem Malmö og Baser er aflyst
- Havneselskab vinder global bæredygtighedspris for krydstogtterminaler
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




