Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Chauffører dømt for at køre med is på taget

Mandag 12. april 2021 kl: 11:51
Af: Redaktionen

Onsdag og fredag i forrige uge blev to lastbilschauffører dømt for at have kørt med is på taget af deres lastbilers sættervogne. Det var til gene og fare for de øvrige trafikanter, når isen faldt ned på kørebanen

Første sag, der blev afgjort ved retten i Kolding onsdag 7. april, stammer fra 30. januar 2019, hvor en 65-årig lastbilschauffør fra Letland kørte med is på taget af lastbilens sættervogn på motorvejen ved Kolding. Den 65-årige fik en betinget frakendelse af førerretten i 3 år. 


Anden sag, der blev afgjort ved Retten i Sønderborg, fredags 9. april er fra 1. februar i år, hvor en 45-årig chauffør fra Bulgarien kørte med is på taget til gene for de øvrige trafikanter. Chaufføren kørte på Motorvej E45 ved Vojens. Den 45-årige blev idømt en bøde på 2.500 kroner og fik også en betinget frakendelse af førerretten.  


Begge sager blev til, fordi bilister de pågældende dage valgte at kontakte politiet for at anmelde lastbilschaufførerne. De guidede herefter politiet til lastbilerne, som herefter fik standset chaufførerne.


Ingen af chaufførerne var mødt op i retten, så begge blev dømt som udeblevne. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Lov åbner for motorvejsanlæg i Midtjylland
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst