Vogntog med grise væltede i grøften
Torsdag 8. april 2021 kl: 10:07
Af: Jesper ChristensenTirsdag eftermiddag omkring klikken halv fire skete der et færdselsuheld på Hadsundvej i Gjerlev mellem Randers og Hdsund. Chaufføren på vogntoget, en 32-årig kvinde, mistede herredømmet over køretøjet, da et hjul på forvognen blev fanget i den bløde grasrabat langs vejen
Det resulterede i, at både forvogn og påhængsvogn, der var fyldt med grise, væltede om på siden og flere grise slap ud og løb rundt. Hadsundvej blev spærret i begge retninger, mens grisene blev indfanget og lastbilen blev bjerget. Bjærgningsarbejdet stod på i mange timer, så klokken blev et natten til onsdag, før afspærringen helt ophævet igen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris
- Formand for arbejdsgiverorganisation på transportområdet fortsætter
- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme
- Havneselskab vil etablere sin anden tørhavn - denne gang på Vestfyn
- Samarbejdet med Forsvaret skal op i gear
- Færger sejlede med flere passagerer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




