Svensk Øresundhavn får ny ugentlige togpendel
Tirsdag 30. marts 2021 kl: 15:08
Af: RedaktionenRederiet Containerships, der har hovedkvarter i Hamburg og er en del af den franske CMA CGM-gruppe, har valgt at starte sin egen tog-pendel-forbindelse mellem Helsingborgs Hamn og seks svenske godsterminaler
Baggrunden for, at Containerships begynder at drive en containerforbindelse med tog til og fra Helsingborgs Hamn, er et ønske om mere kapacitet og kortere transporttid.
Det første tog med last er planlagt til med afgang 11. april og vil blandt andet trafikere terminaler i Gävle, Stockholm og Eskilstuna.
- Vi ser et øget behov for bæredygtige transporter fra vore markeder i Europa til Mellemsverige og vælger derfor at starte vores egen togpendel for at kunne effektivisere godsstrømmen, siger Urban Williamson, der er chef for Containerships i Sverige.
Containerships har kørt tog fra Helsingborg i mange år, men interessen for at omstille godstransporten for at nå forskellige klimamål stiger ifølge Urban Williamson fra mange sider.
- Ved at tilføre øgede ressourcer og kapacitet på landsiden klarer hele logistikkæden større mængder og fastholder samtidig transittiden og imødekommer efterspørgslen på en udmærket måde, siger han videre.
Den nye togpendel er tilrettelagt, så den passer til Helsingborgs Hamn's ”Scanbaltic-service", der har anløbet Helsingborg i mange år. Hos Helsingborgs Hamn peger man på, at det især er transporter til og fra Spanien, Portugal og Storbritannien, der får fordel af den nye togpendel med Containerships.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færgechef forlader sin stilling
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Tre rederier er indstillet til diversitetspris
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Optaget på de maritime uddannelser er 17 procent højere end i 2022
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- 45-årig færge har sejlet sin sidste tur
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Hollandsk rederi øger samarbejde om brintdrift
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




