Skibene sejler igen gennem Suez-kanalen
Tirsdag 30. marts 2021 kl: 11:16
Af: Jesper ChristensenMandag lykkedes det for besætningerne på en flåde af slæbebåde at få trukket containerskibet »Ever Given« fri af Suez-kanalens bredder, hvor det havde siddet fast siden tirsdag i sidste uge. På det tidspunkt var det endnu usikkert, hvornår og i hvilket omfang skibstrafikken ville komme i gang i gen
Et tjek på web-siden Vesselfinder.com torsdag klokken 11 viser, at en del af de skibe - også de helt store containerskibe i klasse med »Ever Given« har lettet anker og er på vej gennem kanalen.
Det gælder eksempelvis containerskibet »Mary Maersk«, som måtte kaste anker i bugten ud for Suez 25. marts på grund af den spærrede kanal. Skibet var ved 11-tiden tirsdag 30. marts på vej over Bittersøen, der er en del af Suez-kanalen.
Et andet Maersk-skib - »Gunde Maersk«, som blev "fanget" i Bittersøen i sidste uge, er kommet gennem Suez-kanalen og befandt sig tirsdag formiddag ud for Abu Zenima i Egypten.
Man kan også se, at det norske færgerederi Fjord Line's nye hurtigfærge, er ankommet til farvandet ud for Suez. Færgen skal senere på året indsættes på rederiets færgerute mellem Danmark og Norge.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Politiet undersøger iranskflaget containerskib i Aarhus
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Omniterminal i Aarhus har nået sin fulde længde
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Søfartsstyrelsen næver sikringsniveau i Den Persiske Golf, Hormuzstrædet og Omanbugten
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- Overenskomster for filippinske søfarende på DIS-skibe er blevet fornyet
- Aktivitetsniveauet steg i dybvandshavn på Vestsjælland
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




