Tysk transport- og logistikkoncern omstrukturerer regional ledelse
Torsdag 18. februar 2021 kl: 16:17
Af: RedaktionenDachser Air & Sea Logistics (ASL) har skiftet ud i ledelsen af sine forretningsenheder i regionerne EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) og Americas. Det betyder, at dr. Tobias Burger bliver Managing Director for ASL EMEA, mens Ralph Riehl overtager forretningsenheden ASL Americas
Tobias Burger er i dag ansvarlig for den strategiske udvikling af forretningsområdet Air & Sea Logistics som vicedirektør for ASL. Inden dr. Tobias Burger (43) begyndte at arbejde med sø- og luftfragt, var han chef for Dachsers Corporate Governance & CEO Office. Dr. Tobias Burger afløser Thomas Krüger, som har stået i spidsen for sø- og luftfragtområdet i EMEA-regionen siden 2016.
Dachser Air & Sea Logistics har med øjeblikkelig virkning overdraget ansvaret for forretningsenheden ASL Americas til Ralph Riehl (55). Før han blev ansat i Dachser, arbejdede han for logistikkoncernen Panalpina, nu DSV Panalpina, i over 30 år, hvor han besad lederstillinger i Frankrig, Singapore og USA. Senest var Ralph Riehl Senior Vice President of Sales med ansvar for alle DSV Panalpinas salgsaktiviteter i Nord- og Latinamerika. Ralph Riehl overtager stillingen som Managing Director for ASL Americas fra Guido Gries, der har ledet Dachsers forretninger i regionen siden 2012.
- Vi vil gerne takke Thomas Krüger og Guido Gries for deres mange års engagerede indsats for forretningsudvikling og integration af vores sø- og luftfragtnetværk, og vi ønsker dem alt det bedste fremover, både fagligt og personligt, siger Edoardo Podestà, der er COO Air & Sea Logistics hos Dachser.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vestmole i Hirtshals bliver bygget af Aarhus-virksomhed med selskaber blandt andet i Sverige og Polen
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danmarks største erhvervshavn opjusterer efter første halvår
- Limfjordshavn har bestilt et nyt hybridt landstrøms- og batterisystem
- Kongeskib fra miniland blev solgt for 60.000 kroner
- Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Færgerederiernes bestyrelse har fået nyt medlem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




