Rederi investerer i nye lastbiler
Mandag 11. januar 2021 kl: 13:50
Af: Jesper ChristensenDen danske rederikoncern, DFDS, har investeret i 27 nye tre-akslede Volvo FH-trækkere, som koncernen vil indsætte tre forskellige steder i Storbritannien, hvor rederiet har aktiviteter. 12 Volvo FH 460 bliver stationeret i havnebyen Immingham, mens 15 Volvo FH 500 skal deles mellem DFDS's afdelinger i Larkhall og Arberdeen
Trækkerne skal trække køletrailere med fiske-produkter til de større fiksemarkeder i Storbritannien, til Heathrow-lufthavnen til videre eksport og til modtagere på det europæiske kontinent.
De nye Volvo FH'ere er leveret med Volvo Trucks' iSee predictive cruisecontrol, der styrer gearskift i forhold til landskabet og den ønskede hastighed.
De 27 nye Volvo FH, der erstatter trækkere af andre mærker, indgår i DFDS' lastbilflåde på 650 trækkende ender, der opererer i Europa og Rusland.
Med i købet får DFDS tre-årige service- og vedligeholdelsesaftaler samt Volvo Connect til hver trækker.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




