Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Den tyske regering støtter udskiftning af lastbiler

Mandag 11. januar 2021 kl: 12:53
Af: Jesper Christensen

Med øjeblikkelig virkning har den tyske regering indført et "Flottenaustauschprogramm", der gælder for alle tyske delstater. Med progammet vil den tyske regering støtte udskiftningen af ældre lastbiler. Støtten er på op til 15.000 euro - omkring 110.000 kroner - hvis man som vognmand investerer i en Euro 6-lastbil, som så erstatter ældre lastbiler - eksempelvis Euro 3, 4 eller 5-lastbiler - der så bliver skrottet

Skrotning af ældre Euro 0, 1 eller 2-lastbiler kan også få støtte.

Dertil kommer en mulighed for at få 5.000 euro - cirka 37.000 kroner - i tilskud til investering i intelligent teknologi til sættevogne - eksempel dæktryksmålere, digital styring af trailere og påhængsvogne eller aerodynamisk tilbehør.


Med krav om forskelliget sikkerhedsudstyr i de nye lastbiler vil trafiksikkerheden også få et løft.


Den tyske regering arbejder med en tilsvarende plan for kommunale køretøjer, samt brand- og redningskøretøjer


Interesserede kan læse mere om det tyske Flottenaustauschprogramm her:











Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer
- To tre-akslede gardintrailer skal trækkes med fragtmand i Vestjylland
- Kurervirksomhed i Esbjerg bliver en del af en stor transport- og logistik-koncern
- Den tyske regering vil støtte selvkørende køretøjer med 14 millioner euro
- Transport- og speditionsvirksomhed i Kolding køber vognmandsforretning i Ribe

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst