Fly fra Storbritannien formenes adgang til luftrummet over Danmark
Mandag 21. december 2020 kl: 10:31
Af: RedaktionenSom følge af en muteret corona-virus i England, lukker de danske myndigheder i lighed med myndighederne i andre lande for luftrummet for alle passagerfly, der kommer fra Storbritannien fra mandag 21. december klokken 10.00 og 48 timer frem
Den muterede corona-virus, som er blevet udbredt i London og andre dele af England, udgør ifølge sundhedsmyndighederne en sundhedsmæssig risiko i forhold til at kontrollere corona-smitten, og der er brug for tid til at vurdere situationen og mulige tiltag.
- Danmark står i en meget alvorlig situation. Smitten er stor i hele landet, og samfundet er nærmest lukket ned igen, som vi så det i foråret, siger transportminister Benny Engelbrecht (S).
- Den muterede COVID-19-virus, som hurtigt har bredt sig i London og andre dele af England, kan ifølge sundhedsmyndighederne gøre det sværere at kontrollere smitten. S-Regeringen har derfor valgt at lukke for flyvninger fra Storbritannien i 48 timer, så der er mere tid til at vurdere, hvilke tiltag der skal tages, siger transportministeren videre.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Flere passagerer fløj via lufthavn ved Limfjorden
- Lufthavn på Djursland nåede op på 31.137 passagerer
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning har skiftet navn
- Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Norsk fly-koncern nåede nye økonomiske højder - med øget udbyttet til aktionærer
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





