Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færdselsstyrelsen præciserer gyldigheden af beviser på taxiområdet

Mandag 23. november 2020 kl: 19:16
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen er blevet opmærksom på, at styrelsens udsendte nyhedsbrev 14. november om forlængelse af kort og bevisers gyldighed på vejtransportområdet kan give anledning til tvivl. Derfor præciserer Færdselsstyrelsen, at taxi-, limousine- og sygetransportførerkort ikke har fået forlænget deres gyldighed

Færdselsstyrelsen oplyser, at forlængelsen af blandt andet et kørekort til erhvervsmæssig personbefordring til kategori B (kode 400 og 450) frem til 28. februar 2021 ikke omfatter taxi-, limousine og sygetransportførerkort udstedt af kommunerne.
 

Det betyder derfor, at taxi-, limousine- og sygetransportførerkort ikke har fået forlænget deres gyldighed frem til 28. februar 2021.
 

Hvis man ønsker at ansøge om et chaufførkort hos Færdselsstyrelsen, sker det ikke på baggrund af et kørekort til erhvervsmæssig personbefordring, men i stedet på baggrund af et taxi-, limousine- eller sygetransportførerkort, der skal være gyldigt på ansøgningstidspunktet.
 

Interesserede kan læse mere om ansøgningsproceduren her:









Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
- 81-årig motorcyklist stødte sammen med bus og mistede livet
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Grønlands nye internationale lufthavn i Ilulissat er blevet godkendt
- Region inviterer til debat om fremtidens transport
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
- Taxichauffør kørte for hurtigt og fik sin bil beslaglagt
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Nyrenoveret banegård i Aarhus er klar til at blive fejret
- Busmesse i Italien har over 100 udstillere
- Til ungdommen
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst