Færdselsstyrelsen præciserer gyldigheden af beviser på taxiområdet
Mandag 23. november 2020 kl: 19:16
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen er blevet opmærksom på, at styrelsens udsendte nyhedsbrev 14. november om forlængelse af kort og bevisers gyldighed på vejtransportområdet kan give anledning til tvivl. Derfor præciserer Færdselsstyrelsen, at taxi-, limousine- og sygetransportførerkort ikke har fået forlænget deres gyldighed
Færdselsstyrelsen oplyser, at forlængelsen af blandt andet et kørekort til erhvervsmæssig personbefordring til kategori B (kode 400 og 450) frem til 28. februar 2021 ikke omfatter taxi-, limousine og sygetransportførerkort udstedt af kommunerne.
Det betyder derfor, at taxi-, limousine- og sygetransportførerkort ikke har fået forlænget deres gyldighed frem til 28. februar 2021.
Hvis man ønsker at ansøge om et chaufførkort hos Færdselsstyrelsen, sker det ikke på baggrund af et kørekort til erhvervsmæssig personbefordring, men i stedet på baggrund af et taxi-, limousine- eller sygetransportførerkort, der skal være gyldigt på ansøgningstidspunktet.
Interesserede kan læse mere om ansøgningsproceduren her:
Interesserede kan læse mere om ansøgningsproceduren her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Aarhus-entreprenør med jernbanespeciale skal modernisere Københavns Hovedbanegård
- Københavns Hovedbanegård skal moderniseres - arbejdet vil stå på til en gang i 2028
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- 14-årig stjal bybus i Norge og kørte til Sverige
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Konstruktion over banegrav er svækket - cykelparkering lukker øjeblikkeligt
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Busterminalerne i Rudkøbing og Otterup bliver opgraderet
- Nyt samarbejde giver gratis bus og tog til kunst
- Flextur skal køre hele natten i tre kommuner
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





