Passagertrafikken mellem Frederikshavn og Göteborg går i gang igen
Fredag 20. november 2020 kl: 10:42
Af: RedaktionenDe danske myndigheder meddelte torsdag, at de vil lempe flere af de restriktioner, der blev indført 9. november i syv kommuner i Nordjylland - herunder begrænsningerne i den kollektive persontrafik med bus, tog og færge ind og ud de berørte kommuner. Det svenske færgerederi Stena Line genoptager har derfor genoptaget passagertrafikken på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg
- Vi følger fortsat myndighedernes anbefalinger og åbner således igen for passagertrafikken på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg. Vi fortsætter naturligvis også med de ekstra sikkerhedsforanstaltninger, vi har indført ombord, og vi har fortsat reduceret antallet af passagerer ombord for at sikre social afstand under rejsen, siger Elisabeth Lönne, der er ansvarlig for Stena Lines danske ruter.
Stena Line har i alt ca. 50 afgange om ugen på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg og yderligere ca. 20 afgange om ugen på den nye rute mellem Grenaa og Halmstad.
Interesserede kan læse mere om gældende regler for indrejse i Danmark her:
Interesserede kan læse Udenrigsministeriets rejsevejledning for rejser til Sverige her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Tre rederier er indstillet til diversitetspris
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Optaget på de maritime uddannelser er 17 procent højere end i 2022
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- 45-årig færge har sejlet sin sidste tur
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Hollandsk rederi øger samarbejde om brintdrift
- Rederikoncern noterede fremgang i fragten i juni
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Dansk entreprenør skal ombygge kaj i Hamburg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




