Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Passagertrafikken mellem Frederikshavn og Göteborg går i gang igen

Fredag 20. november 2020 kl: 10:42
Af: Redaktionen

De danske myndigheder meddelte torsdag, at de vil lempe flere af de restriktioner, der blev indført 9. november i syv kommuner i Nordjylland - herunder begrænsningerne i den kollektive persontrafik med bus, tog og færge ind og ud de berørte kommuner. Det svenske færgerederi Stena Line genoptager har derfor genoptaget passagertrafikken på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg

- Vi følger fortsat myndighedernes anbefalinger og åbner således igen for passagertrafikken på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg. Vi fortsætter naturligvis også med de ekstra sikkerhedsforanstaltninger, vi har indført ombord, og vi har fortsat reduceret antallet af passagerer ombord for at sikre social afstand under rejsen, siger Elisabeth Lönne, der er ansvarlig for Stena Lines danske ruter.


Stena Line har i alt ca. 50 afgange om ugen på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg og yderligere ca. 20 afgange om ugen på den nye rute mellem Grenaa og Halmstad.


Interesserede kan læse mere om gældende regler for indrejse i Danmark her: 

Interesserede kan læse Udenrigsministeriets rejsevejledning for rejser til Sverige her: 














Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre-akslet tip-kærre skal køre hos entreprenør i Salling
- Forholdet til transportministeren var ikke det bedste til det sidste
- Vognmændenens dagligdag er fyldt med kontrol og bureaukrati
- Arbejdsgiverorganisation for vognmænd oplevede og konstruktivt samarbejde med fagforbund
- Vognmandsorganisation fortsætter med samme bestyrelse
- Lastbilkontrol var rettet mod blomsterbiler - og afslørede flere tilfælde af snyd
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst