Opbygger opdaterede demobil i kundens stil
Onsdag 21. oktober 2020 kl: 12:29
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Stokkemarke på Lolland har opdateret en demobil opbygget med kran og wirehejs, så den passede til transportvirksomheden E. Trasborg’s behov og ønsker
Opbygningen, der er monteret på en fire-akslet Scania P 500-chassis, består af en Hiab-kran type X-HiPro 302 E-6 CD, der er monteret bag førerhuset. Kranen har med sine seks hydrauliske udskud en rækkevidde på 16,2 meter. Kranen her CombiDrive3-radiostyring og fastmonterede støtteben. Med fjernbetjeningen er det muligt at styre åben/lukke funktion af pendelside en eventuel pendelside på den kasse, der chaufføren har taget op med hejset.
Wirehejset er af typen CLF 326S-3W med en tip kapacitet på 22 ton. Der er lavet alu-afdækning på overrammen samt på forparten. Bagenden er en SAWO Heavy-ramme.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




