Havarikommission vil have frontalkollisioner undersøgt
Fredag 9. oktober 2020 kl: 12:31
Af: RedaktionenFrontalkollisioner er en af de ulykkessituationer, der koster flest liv på vejene i Danmark. Havarikommissionen for Vejtrafikulykker vil derfor dybdeanalysere denne type ulykker, så der kan sættes mere målrettet ind for at forebygge dem
I 2019 udgjorde frontalkollisioner ifølge Vejdirektoratets rapport “Trafikulykker for året 2019” 20 procent af alle dødsulykker. Rapporten viser, at 41 af de i alt 199 dræbte i 2019 døde i frontalkollisioner. Derudover kom 315 personer til skade i frontalkollisioner. Over 9 ud af 10 frontalkollisioner med dræbte sker uden for byzone. Undersøgelsen er derfor afgrænset til frontalkollisioner på landeveje.
Disse høje tal er på niveau med de foregående år, og det er baggrunden for, at Havarikommissionen nu sætter gang i en dybdeanalyse af denne ulykkestype.
Tværfagligt undersøgelseshold
De vil eksempelvis gennemføre interview af så mange af de implicerede parter og vidner som muligt. En læge vil analysere de forhold, der førte til personskaderne, og ulykkessted og køretøjer vil blive grundigt undersøgt.
- Vi ser desværre mange af disse frygtelige ulykker på vores landeveje – og det er tankevækkende, når vi ved, at mange bilister føler sig mest trygge på netop landevejene. Trafiksikkerheden er altafgørende, og vi skal gøre, hvad vi kan for at blive endnu klogere på, hvorfor ulykkerne sker, så vi kan forebygge endnu flere i fremtiden, siger transportminister Benny Engelbrecht (S).
Tværfagligt undersøgelseshold
En lang række forhold omkring ulykkerne vil blive nærstuderet af det tværfaglige undersøgelseshold, som består af psykologer, læger, bilinspektører, politi og vejingeniører.
De vil eksempelvis gennemføre interview af så mange af de implicerede parter og vidner som muligt. En læge vil analysere de forhold, der førte til personskaderne, og ulykkessted og køretøjer vil blive grundigt undersøgt.
I det kommende halve års tid vil Havarikommissionens undersøgelseshold rykke ud til nogle af de frontalkollisioner, der sker. Undersøgelsesområdet udgør et bredt udsnit af landets politikredse med inddragelse af de fleste landsdele.
Undersøgelsens resultater forventes at foreligge i 2022.
Undersøgelsens resultater forventes at foreligge i 2022.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen
- En ombygget container står klar til cykler i Hedensted
- 55-årig mand cyklede ud for an et tog
- Tre unge drenge kastede sten mod S-tog
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Hvordan sikrer vi god kollektiv mobilitet på landet
- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme
- Trafikselskab mangler flex-biler og begrænser kørslen
- Færger sejlede med flere passagerer
- Region i øst ønsker dialog om gratis transport til børn og unge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




