Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ARBEJDSGIVERORGANISATION EFTER VEJPAKKEBESLUTNING:

- Nu skal vi sikre en tilstrækkelig og velfungerende kontrol

Lørdag 11. juli 2020 kl: 09:00
Af: Redaktionen

Vejpakken er en håndsrækning til virksomheder og chauffører, sådan lyder det fra arbejdgiverorganisationen på transportområdet, ATL, i en kommentar til EU-Parlamentets vedtagelse af den færdigforhandlede udgave af EU-Kommissionens vejpakke, hvor første del blev præsenteret sidst i maj 2017

- Det er vigtigt og kærkomment, at EU-parlamentet har vedtaget Vejpakken. Derved er vi kommet et skridt nærmere klarhed, ens regler og ordnede forhold på de europæiske veje. Alternativet vil være uens regler og usikkerhed om vilkår og rammer for transporten, lyder det direktør i ATL, Lars William Wesch, der fortsætter:


- Hvis vi skal sikre et godt fundament for transport på tværs af grænserne i EU og for en effektiv transport på ordentlige vilkår, er vi med pakken kommet et godt skridt nærmere. Nu skal vi sikre en tilstrækkelig og velfungerende kontrol af, om reglerne bliver overholdt.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst