Varebilerne er faldet tilbage
Mandag 6. juli 2020 kl: 12:53
Af: RedaktionenI juni blev der indregistreret 2.332 nye varebiler. Det er 17,6 procent færre end i samme måned sidste år, hvor 2.830 nye varebiler fik skruet nummerplader på
Mads Rørvig, der er administrende direktør for De Danske Bilimportører, peger på, at coronakrisen stadig påvirker salget af vare- og lastbiler, men at der er en forventning om en øget aktivitet i de kommende måneder.
- Manglende efterspørgslen på brugte varebiler i EU har stor betydning for det danske varebilsalg. Konsekvensen heraf er, at varebilerne kører lidt længere i Danmark og dermed påvirkes varebilsalget negativt. Der er dog så småt begyndt at komme gang i erhvervslivet efter genåbning af samfundet. Vi forventer derfor, at efterspørgslen vil stige i de kommende måneder, siger han.
I perioden 1. januar til og med 30. juni blev der nyregistreret 13.987 varebiler mod 17.207 varebiler i samme periode af 2019, hvilket er et fald på 18,7 procent.
I perioden 1. januar til og med 30. juni blev der nyregistreret 13.987 varebiler mod 17.207 varebiler i samme periode af 2019, hvilket er et fald på 18,7 procent.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
- Entreprenørbil fra Holland vinder pris i Irland
- Vognmand i Ejby har fået jyske biler til Fyn
- Bulgarsk chauffør på Bornholm kørte med nedslidt dæk
- Cyklist er død i højresvingsulykke
- Lastbilchauffør var påvirket og kørte i grøften med sit vogntog
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



