Ny bro-direktør kommer fra trafikselskab i Skåne
Fredag 3. juli 2020 kl: 12:00
Af: RedaktionenØresundsbro Konsortiets bestyrelse har udpeget Linus Eriksson til ny administrerende direktør for Øresundsbron, hvor han afløser Caroline Ullman-Hammer, som annoncerede sin afgang før nytår efter 13 år på posten. Linus Eriksson, der i dag er trafikdirektør hos Skånetrafiken, tiltræder sin nye stilling søndag 1. november
![]() | |
|
Linus Eriksson har været trafikdirektør for Skånetrafiken siden april 2015 og var før det trafiklederchef hos Trafikverket med ansvar for vej- og togtrafik i Sydsverige.
- Jeg ser frem til, sammen med Øresundsbrons medarbejdere og samarbejdspartnere, at fortsætte det gode samarbejde, som har kendetegnet de første 20 år, siger Linus Eriksson i en kommentar til sit kommende job.
- Jeg er overbevist om, at broen har meget mere at byde på på både den danske og svenske side. Gennem bæredygtig transport og enkle passager skaber broen vækst i Øresundsregionen - men også i landene som helhed, påpeger han videre.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





