Tyskere må tage biltoget til øen Sild
Onsdag 20. maj 2020 kl: 10:52
Af: RedaktionenPolitiet i Syd- og Sønderjylland understreger, at det ikke er tilladt at køre transit gennem Danmark for at komme til og fra den tyske ø Sild, der ligger i Vadehavet syd for den danske ø Rømø er ikke tilladt
Det betyder, at eksempelvis tyske statsborgere, der ankommer til den dansk-tyske grænse med ønske om at komme til Sild via færgen fra Rømø, vil blive afvist, hvis man ikke har et anerkendelsesværdigt formål med sin indrejse til Danmark.
At køre transit igennem Danmark til Tyskland vil på grund af indsatsen for at forebygge spredning af corona-virus ikke være at betragte som et anerkendelsesværdigt formål. Anerkendelsesværdigt er erhvervsmæssig transport.
Der er på tysk side et biltog fra fastlandet til Sild.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
- Vælgere kan vælge bustransport til valgstedet for fem kroner
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Det er slut med at tage el-løbehjul og cykler med i bybusserne i Fredericia
- Lufthavn på Djursland holdt passagertallet
- Busmand har skiftet rute
- Unge i Viborg kan rejse billigere med busserne
- Nordjylland får direkte flyforbindelse til Norditalien
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
- Metrotog har rundet én million kilometer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




