Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportkoncern samarbejder med kaffeproducent om grøn kaffetransport

Torsdag 23. januar 2020 kl: 10:10
Af: Redaktionen

Transportkoncern samarbejder med kaffeproducent om grøn kaffetransport

Godt samarbejde og fælles visioner hos transport- og logistikkoncernen Frode Laursen og kaffeproducenten Arvid Nordquist HAB har banet vejen for mere bæredygtig transport af bæredygtig kaffe. Onsdag 21. januar blev den første bio-gas lastbil indviet i Stockholm

Frode Laursen og Arvid Nordquist har sammen udviklet en løsning med transport af økologisk, bæredygtig kaffe i Stockholm-området ved hjælp af lastbiler, der kører på 100 procent biogas.


- Jeg er meget begejstret for det her samarbejde, siger koncerndirektør for Frode Laursen, Thomas Corneliussen, og fortsætter:

- Den grønne omstilling er vigtig, og vi er af den overbevisning, at vi når det bedste resultat, når vi samarbejder med vores kunder om de rigtige løsninger.


Også logistikdirektør i Arvid Nordquist HAB, Peter Dannqvist, er tilfreds. 


- Vi er glade for at Frode Laursen tog imod udfordringen og kom frem til en god løsning. Dette er et skridt mod vores mål om at opnå fuldstændig fossil-fri transport og et endnu mere bæredygtigt produkt.


Op til 100 procent CO2-reduktion
Gaslastbilen skal køre på flydende biogas (LBG) lavet af biologisk materiale, som for eksempel affald. Derved kan man kære op til 100 procent af CO2-udledningen væk.


- LBG er perfekt til denne opgave i og omkring en storby. Ikke alene er den nærmest CO2-neutral, men den er også mere lydsvag end en almindelig dieselbil, hvilket gør den mere velegnet i tæt beboede områder, siger Thomas Corneliussen.


Han håber, at man kan udvide samarbejdet og indsætte flere gaslastbiler i Sverige. I forvejen anvender Frode Laursen anden generations HVO i distributionen for Arvid Nordquist. HVO'en er en bio-diesel, som ligeledes er fremstillet af affald og andet biologisk materiale.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst