Ny brancheforening på shipping-området har fået sin formand
Torsdag 16. januar 2020 kl: 12:09
Af: RedaktionenKlaus G. Andersen, der er administrerende direktør i Fredericia Shipping A/S, er blevet konstitueret som formand for den ny brancheforening Danske Shipping- og Havnevirksomheder (DSHV). Det besluttede bestyrelsen på et møde onsdag i denne uge
DSHV er en ny brancheforening i Dansk Industri med hovedsæde i København. Foreningen opstod ved årsskiftet som en fusion af Danske Havnevirksomheder og Danmarks Skibsmæglerforening.
DSHV har ca. 110 danske medlemsvirksomheder, som beskæftiger sig med havneterminaldrift, godshåndtering, shippingvirksomhed, befragtning og anden virksomhed relateret til havne og søtransport.
- Som formand for Danske Shipping- og Havnevirksomheder glæder jeg mig til at samle branchen i vores ny og styrkede brancheforening, siger Klaus G. Andersen og fortsætter:
- Det er en spændende tid med mange udfordringer, blandt andet byudvikling af havne og hele den grønne omstilling. Jeg vil gøre mit bedste for, at vi i Danske Shipping- og Havnevirksomheder kan være med til at levere resultater til gavn for medlemmerne og for samfundet.
Ud over valget af Klaus G. Andersen som formand, blev Henrik Otto Jensen, administrerende direktør i Niels Winther-gruppen, samt Lars Jespersen, aadministrerende direktør i SDK Shipping A/S, valgt som henholdsvis første og anden næstformand.
Samtidig udpegede bestyrelsen Jakob Svane til sekretariatschef for DSHV, og han danner sammen med chefkonsulent Jesper Sebbelin rygraden i DSHV’s sekretariat.
DSHV’s bestyrelse er en sammenlægning af de to oprindelige foreningers bestyrelser. Bestyrelsen består derfor foreløbig af 14 medlemmer, som er følgende:
- Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping
- Henrik Otto Jensen, Niels Winther / Esteph / Scandinavian Auto Logistics
- Lars Jespersen, SDK Shipping
- Ronnie Hulstrøm, Baltic Shipping Company
- Per Jensen, Blue Water Shipping
- Jan Timmermann, Cosco Shipping
- Jens Toft, Danish Agro
- Lars Holm Hansen, DLG
- Ulf Stephenson, Holship
- Steen Gliese Pedersen, Safesea Transport Europe
- Peter Møller, Saga Shipping
- Jakob Juhl, Samtank
- Henrik Dinnsen, Svane Shipping
- Gustav Jakobsen, Schultz Shipping
DSHV er nu fuldt operationel og vil i den nærmeste fremtid offentliggøre både nyt logo og webside samt en række politiske hovedprioriteter.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Rute mellem Esbjerg og England startede for 150 år siden
- Dansk tankskib skal teste moderne sejl
- Havneselskab og tøjkoncern arbejder med mindre CO2-belastning
- Nyt digitalt søkort skal beskytte biodiversiteten i danske farvande
- Giftig kemi fra skibe i kystnære områder får lovgivning i mod sig
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |