Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kranføreren kan tage personbilen med på toppen

Fredag 11. oktober 2019 kl: 12:43
Af: Redaktionen

Opbyggervirksomheden Sawo har leveret en ny Nopa-ballastkærre til Kranexpressen A/S. Kærren har plads til ballast, krogstativer og støttebensplader - og et stativ til transport af en person- eller varebil til kranføreren, så han kan lade kranen stå og alligevel komme hjem efter endt arbejdsdag

Kranføreren kan tage personbilen med på toppen
Kranexpressen’s nye ballast-kærre er en to-akslet Nopa KFL240 med fast lad. Den har en totalvægt på 24.000 kg og en udvendig længde på 5.560 mm. Ladet er opbygget med styr og horn for transport af ballast samt stativer til kroge og grav i bagende for støttebensplader. Derudover er kærren udstyret med et stativ til transport af en person- eller varebil til kranføreren.


Kranexpressen A/S har specialiseret sig i udlejning af mobil- og lastbilkraner og udførsel af transportopgaver. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Langeskov-vognmand har fået lang fire-akslet trailer med gående gulv
- Energikoncern kom ud af 2025 med 740 millioner kroner i overskud efter skat
- Retfærdigheden indhentede "bortført" lastbil
- Nye tiltag skal lette lastbiltrafikken under vejarbejde ved Kolding
- Jobvækst samler sig i storbyer
- Motorvejsbro ved Padborg bliver indviet sidst i juni
- Længere førerhuse kommer på modelprogrammet hos svensk lastbilproducent
- Havneselskab med tre vandhavne og en landhavn øgede både omsætning og overskud
- Overføringsanhænger med lang bogie har tre-vejstip
- Dansk-svensk havneselskab omsatte for over en milliard svenske kroner
- Ungarnsk transportvirksomhed har fået 1.500 lastbiler leveret fra samme producent
- Fragtmænd kørte 55 millioner kroner hjem i overskud sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst