30-årig passager blev anholdt efter uro i tog
Mandag 16. september 2019 kl: 11:53
Af: RedaktionenEt tog på vej fra Randers til Aarhus endte søndag med at holde stille et stykke tid i Hadsten, mens politiet anholdt en 30-årig passager
Den 30-årige var omkring klokken 14.50 steget på toget på Hadsten Station med en smøg i hånden. Da en DSB-medarbejder påpegede, at han ikke måtte ryge i toget, blev han aggressiv og råbte flere skældsord ind i hovedet på hende.
To mandlige passagerer kom medarbejderen til undsætning, da den 30-årige fortsatte med sin konfronterende adfærd. Da politi-patruljen ankom var den 30-årige fortsat aggressiv, og han gjorde modstand, da betjentene ville have ham ud af toget. Det lykkedes dog at anholde passageren, som blev sigtet for at forstyrre den offentlige orden og for at lægge hindringer i vejen for politiets arbejde.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Unge kan rejse billigere ved at vælge en passende billetløsning
- Trafikselskab tilbyder gratis transport til festuge i Randers
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Passagertallet i sydjysk lufthavn steg i juli
- Delebilstjeneste samarbejder med kinesisk virksomhed om selvkørende biler
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Lufthavn i Karup har haft flere passgerer
- Lufthavn på Djursland havde flere rejsende
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Busser kører direkte til festival i bøgeskov ved Skanderborg
- Vietnamesisk taxiselskab med egne elbiler kører ind i Danmark
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




