30-årig passager blev anholdt efter uro i tog
Mandag 16. september 2019 kl: 11:53
Af: RedaktionenEt tog på vej fra Randers til Aarhus endte søndag med at holde stille et stykke tid i Hadsten, mens politiet anholdt en 30-årig passager
Den 30-årige var omkring klokken 14.50 steget på toget på Hadsten Station med en smøg i hånden. Da en DSB-medarbejder påpegede, at han ikke måtte ryge i toget, blev han aggressiv og råbte flere skældsord ind i hovedet på hende.
To mandlige passagerer kom medarbejderen til undsætning, da den 30-årige fortsatte med sin konfronterende adfærd. Da politi-patruljen ankom var den 30-årige fortsat aggressiv, og han gjorde modstand, da betjentene ville have ham ud af toget. Det lykkedes dog at anholde passageren, som blev sigtet for at forstyrre den offentlige orden og for at lægge hindringer i vejen for politiets arbejde.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letbanen i Odense kører fortsat med begrænset drift
- En million passagerer har kørt med letbane i Hovedstaden
- Motorvejen over Brennerpasset bliver spærret på lørdag
- 22-årig mand blev sigtet for vold mod buskontrollør
- Gangbro fik fjernet understøttelse - letbane måtte indstille driften
- Eksamensbusser kører igen
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Kinesisk bilproducent er klar med første serieproducerede robotaxi
- På Sjælland kan man nu følge busserne på et livekort
- Nedfaldne køreledninger ramte 24 togsæt og 7 lokomotiver i april
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Mobilitetsplan i Aarhus mangler finansiering
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




