Hanstholm Havn vil sende udvidelsesprojekt i udbud
Tirsdag 31. januar 2017 kl: 10:55
Af: RedaktionenBestyrelsen i Hanstholm Havn har på sit seneste bestyrelsesmøde, der fandt sted i sidste uge, behandlet og godkendt udbudsmateriale om udvidelsen af havnen. Udbudsmaterialet ventes udsendt onsdag 1. februar
Udbudsprocessen med udvælgelse af tilbudsgivere, forhandling samt valg af vindende entreprenør af opgaven forventes at strække sig frem til september.
Som led i den løbende dialog med havnens ejer har strategi- og økonomiudvalget i Thisted Kommune fået en status på den kommende udbudsproces.
Selve byggeperioden forventes at løbe over tre år med start i foråret 2018. Dermed vil byggeperioden følge den tidligere udmeldte tidsplan med en forventet færdiggørelse 2020.
VVM ansøgning samt ændring af lokalplan
Myndighedsbehandling af VVM-ansøgning, ændring af lokalplan i forbindelse med udvidelsesprojektet, samt opstilling af tre nye vindmøller på området ved Roshagemolen, som erstatning for de nuværende fire møller, er i samarbejde med Thisted Kommune sat i gang. Der vil i den kommende periode blive udsendt debatoplæg i høring for begge projekter.
Opgaven med opførelse af en ny kassehal på havnen er sendt i udbud, og valg af leverandør til opgaven forventes truffet primo februar måned. Den nye hal forventes klar til brug i løbet af sommeren 2017.
- Jeg er meget glad for at vi nu er nået til endnu en milepæl i processen frem mod en udvidelse af Hanstholm Havn. Jeg er overbevist om, at der vil være stor interesse fra såvel danske som udenlandske entreprenører for at byde på opgaven, og ser frem til at modtage nogle meget attraktive tilbud, der imødekommer vore krav til pris, kvalitet og funktionalitet for havneudvidelsen, og efterfølgende forhandling af indkomne tilbud, siger bestyrelsesformand i Hanstholm Havn, Martin Vestergaard.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - København kåret som Europas førende krydstogthavn for andet år i træk
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Besætning på liberiansk skib smed affald over bord i Østersøen
- Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
- Ø-færger sætter farten ned for at spare brændstof
- Færgerederi var 363 passagerer fra et sætte ny rekord
- Sømænds mentale sundhed under pres af digitalisering til søs
- Geopolitik spændte ben for grøn omstilling af den internationale skibsfart
- Klimaaftale for søfarten faldt i vandet
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Stor havn i Sydvestjylland bliver medlem af globalt innnovationsnetværk
- Tønder og pallecontainere med dieselolie er skyllet i land ved Agger
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




