Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Busoperatør med elektrisk erfaringer tager brint-busser i brug

Tirsdag 2. juni 2020 kl: 04:00
Af: Jesper Christensen

Busoperatøren Connexxion modtager her i foråret fire brint-elektriske busser fra den hollandske busproducent VDL. VDL markerede sig i 2018 ved at levere et stort antal batterielektriske busser til Connexxion-selskabet Hermes, som indsatte busserne i VDL’s hjemby Eindhoven

De fire brintelektriske busser svarer grundlæggende til de busser, som VDL tidligere har leveret til selskabet. Der er tale om busser af typen VDL SLF-E H2, hvor H2 markerer, at har et brintbaseret kraftværk, som leverer strøm til bussernes el-motorer.


Interesserede kan læse mere om de brint-elektriske busser fra VDL i Magasinet Bus 5 - 2020, som kan hentes her:









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Flextrafik bliver enklere på Fyn og Langeland
- Billetpriserne holder sig stort i ro i 2026
- 14-årig pige vågnede i aflåst bus - og ringede efter hjælp
- 20-årig uden billet skubbede billetkontrollør i ryggen
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Dansere danser for nattog
- Antallet af fær­ge­pas­sa­ge­rer, der sejler elektrisk, vil blive fordoblet de kommende år
- Nattog mellem Malmö og Baser er aflyst
- Havneselskab vinder global bæredygtighedspris for krydstogtterminaler
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst