Ilt-leverandør kører ud med fire luftaffjedrede aksler
Onsdag 8. april 2020 kl: 11:52
Af: Redaktionen
Strandmøllen A/S, der blandt andet leverer ilt til sygehuse, har hentet en ny fire-akslet Kel-Berg maxi flexi gardintrailer med mange detaljer hos Lastas i Hedensted
Den nye fire-akslede gardintrailer er bygget op over et letvægts-chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. På hver side er der monteret cyklistværn, mens der i højre side er monteret en værktøjskasse udført i krydsfiner med plads til en sækkevogn.
Gardin-opbygning, der har fast alu-tag, har forskydelige sidestolper med bræddeholdere, bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker, og i bagenden er der monteret en 2.500 kg Zepro-lift.
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Førte og tredie aksel er løftbar, mens fjerde aksel er selvstyrende. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 48.000 kg.
Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S har stået for salg og levering af den fire-akslede Kel-Berg trailer til Strandmøllen, som ud over gasser til medicinsk brug, blandt andet også leverer svejsegasser til den tunge industri og gasser til levnedsmiddelindustrien.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




