Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Virus-udbrud begrænser transportkapaciteten ud af Kina

Tirsdag 25. februar 2020 kl: 10:33
Af: Redaktionen

Yderligere fire kinesiske provinser har sænket niveauet for det kriseberedskab, der håndterer udbruddet af coronavirus. Men selvom produktionen i Kina er støt stigende, så er der fortsat udfordringer. Fabrikkerne har begrænset bemanding, og transportvirksomhederne mangler chauffører til afhentning og levering af gods. En alternativ transportmulighed er med jernbane

Transportkoncernen Prime Cargo peger på, at luftfragtskapaciteten de seneste par uger er blevet reduceret med 40 procent i forhold til samme periode sidste år. Det svarer til 75.000 ton luftfragt ud af Kina.


Desuden er søfragtskapaciteten fra Fjernøsten til Nordeuropa i uge 8 reduceret med over 60 procent som følge af aflyste afgange. Det svarer til omkring cirka 180.000 TEU. I de kommende uger er der ligeledes aflyst afgange, hvilket også reducerer kapaciteten.


Prime Cargo peger på, at en løsningen til at få fragt hjem til Europa kan derfor være jernbanen, som snart bliver åbnet igen. Prime Cargo sender efter planen de første containere af sted 4. marts. 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- I løbet af 2025 skaffede fagforening knap 15 millioner kroner
- Arbejdsskadesager rundede 105 millioner kroner
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten
- Rederikoncern omsatte for mere - og driftsresultatet blev mindre
- Tip-trailer med fire aksler rummer 59 kubikmeter
- Fabrik i Belgien har produceret førerhuse i 60 år
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Vognmand i Herning indsætter to akslede elektriske trækkere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst