Fly fra British Airways satte ny rekord
Mandag 10. februar 2020 kl: 10:11
Af: RedaktionenMed vinden i ryggen går det godt. Så godt, at et Boeing 747 fra British Airways kunne flyve fra New York til London på 4 timer og 56 minutter - med ankomst to timer tidligere end forventet
Flyvetiden på de nævnte 4 timer og 56 minutter er ny rekord. Den tidligere flyvetidsrekord havde Norwegian med 5 timer og 13 minutter.
Den hurtige flyvetid siger ikke noget om flyenes hastighed i forhold til luften. Så selvom flyet i forhold til jorden fløj hurtigere end lyden, fløj den reelt langsommere, da den havde medvind og derfor fløj langsommere end lyden i forhold til den omgivende luft.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
- Metrotog har rundet én million kilometer
- EU-Domstolen har annulleret dele af EU's mindstelønsdirektiv
- Trafikalarm skal sikre vejen for ambulancer og brandbiler i trafikken
- Transportministeren inviterer til ø-topmøde
- Beskæftigelsen er steget blandt ikke vestlige indvandrere
- Makedonsk busselskab kørte ulovlig cabotagekørsel med skoleelever
- Flere faste fartkontroller skal forbedre trafiksikkerheden
- Lattergas er no go i trafikken
- Supercykelstisekretariat får støtte fra staten
- 300 kunder tester ny app-fri billet i bybusser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





