Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fly fra British Airways satte ny rekord

Mandag 10. februar 2020 kl: 10:11
Af: Redaktionen

Med vinden i ryggen går det godt. Så godt, at et Boeing 747 fra British Airways kunne flyve fra New York til London på 4 timer og 56 minutter - med ankomst to timer tidligere end forventet

Flyvetiden på de nævnte 4 timer og 56 minutter er ny rekord. Den tidligere flyvetidsrekord havde Norwegian med 5 timer og 13 minutter.


Den hurtige flyvetid siger ikke noget om flyenes hastighed i forhold til luften. Så selvom flyet i forhold til jorden fløj hurtigere end lyden, fløj den reelt langsommere, da den havde medvind og derfor fløj langsommere end lyden i forhold til den omgivende luft.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst